Radikal, July 7, 2005

From The Elvis Costello Wiki
Jump to: navigation, search
... Bibliography ...
7475767778798081
8283848586878889
9091929394959697
9899000102030405
0607080910111213
1415161718192021


Radikal

Asian publications
  • China      Hong Kong
  • Indonesia      Israel
  • Japan      Macau
  • Malaysia      Singapore
  • South Korea      Taiwan
  • Thailand      Turkey
  • United Arab Emirates

Turkey publications

-

Bir sabır abidesi: Costello

Harbiye Açıkhava'da sahneye çıkacak Elvis Costello "Moda şeylere karşı yıkılmadan ayakta kalacağıma inanıyorum" diyor

Radikal
translate

İSTANBUL — 1977 yılında My Aim Is True albümüyle müzik hayatına başlayan ve Liverpool'un Beatles'tan bu yana çıkardığı en önemli müzik adamlarından biri Elvis Costello yarın saat 21.00'de 12. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava'da sahneye çıkacak. Şarkı yazarlığı konusunda Bob Dylan, Van Morrison gibi devlerle kıyaslanan Costello new wave ve punk'a bulaşarak başladığı kariyerinde rock, pop, reggae, soul ve caz gibi türleri eşsiz vokaliyle ve farklı müzik algısıyla birleştiriyor. Tuşlu çalgılarda Steve Hart ve Steve Nieve, davulda Pete Thomas ve basta Davey Faragher'den kurulu The Imposters ekibiyle İstanbul'da konser verecek Elvis Costello'nun ünlü Rolling Stone dergisine verdiği söyleşiye uzanıyoruz şimdi.

Pop müziğin neredeyse tüm türlerini, hatta operayı bile denediniz. Fazla ileriye gitmiş gibi hissetmiyor musunuz?

(Gülerek) Hayır dersem çok mu ukalaca olur? Başaramayacağım işlere girişmiyorum. Şansım da yaver gitti şimdiye kadar İngiltere'de 1970'lerin sonlarının sanatçısı olarak biliniyorum. Şarkılarımın hepsi listelere girdi. Amerika'daki ticari başarım 1982'den 1991'e kadar sürdü. Bu dönemde hit parçalar da çıkardım. Bundan uzaklaştım çünkü daha da büyümek istemedim. Ve planım işe yaradı. 'Notting Hill'in film müziği 'She' (Charles Aznavour'un şarkısının cover'ıydı), tam bir hit oldu. Bana ihtiyacım olan parayı ve dilediğim işi yapma imkânı sağladı. Büyük firmaların desteğiyle bu tür aşırılıklar yapabiliyorsunuz. Sizin kuşağınızdan ve sizinle benzer türde müzik yapan sanatçılar aynı imkânlara sahip değil. Albüm anlaşmalarını bile zar zor yapabiliyorlar.

Onlar benim yaptığım şeyleri yapmaya çalışmıyorlar. Belki onlara çekici gelmiyor yapmaya çalıştıklarım. 'Almost Blue'yu yapabilmek için Nashville'e kadar gitmek, yapılan işe düşkün olmayı ve merak duymayı gerektirir. Bu işin kariyerim için neler getireceğini ya da benden neler götüreceğini bir an bile düşünmedim. 'Imperial Bedroom'u o büyük orkestra eşliğinde yapabilmek için Geoff Emerick'le işbirliğine gitmenin neye mal olacağını düşünmedim. 1982 yılında Kraliyet Filarmoni Orkestrası'yla Londra'daki Royal Albert Hall'da bir konser vermek üzere anlaştım. Bana, '60 kişilik orkestra için şu kadar para istiyoruz' dediler. Ben de, '80 kişilik orkestra ne kadar?' diye sordum. Ne yaptığımı bilmiyordum. Sanki pazardan havuç satın alıyor gibiydim.

İçgüdülerinizle mi hareket eden bir insansınız?

Çok içgüdüsel hareket ediyorum, ama ileriyi de görüyorum. Çok sabırlı bir insanım. Belki de kendi ölümsüzlüğümle ilgili yersiz bir inancım var. Gelip geçici akımlara, moda olan şeylere karşı yıkılmadan ayakta kalabileceğime inanıyorum. 80'ler boyunca da sabırla bekledim ve sonunda o abuk tipler aptal saç stillerini ve 'sintisayzır'larını da alıp gittiler.

Hayranlarınızın çoğu, yeni albümünüzü beğensin beğenmesin, ilk albümlerinizin daha iyi olduğunu söyleyebilir.

Hiçbir şarkıyı nostalji olsun diye söylemem. Belki de karşılaşabileceğiniz en 'nostaljik olmayan' insanım. Gelecek nesille de ilgilenmiyorum. İsmin müzik dünyasından bir kez silinmişse silinmiştir!

Arkanızda bırakacağınız mirasla da mı ilgilenmiyorsunuz?

Hayır. Bakmakla yükümlü olduğum, arkada bırakacaklarımdan para kazanması gereken bir kişi olursa ilgilenirim ancak. Şan, şöhret içinse miras umrumda olmaz. Nasıl olsa ben burada olmayacağım.

Gelecek nesille ilgilenmiyorsanız, bu albümleri kimin için yapıyorsunuz? Özellikle de 'Il Sogno ve 'The Delivery Man' gibi farklı albümleri...

Dinleyecek olan herkes için. Ben gençken sadece rock dinlemiyordum. Bir kıza âşık olup, Supremes ve Temptations dinlediğimi hatırlıyorum mesela. Ama David Ackles'i de severdim. Olgun bir sesi vardı. Bu seste Percy Mayfield ve Kurt Weill vardı. Ben doğduğumda rock'n roll daha yeni başlamıştı. Ama benim müzikle ilgili hayallerim 1954'e dayanmıyor. My Aim Is True yu yaptığım sıralarda en sevdiğim albüm Randy Newman'in ilk albümüydü.

Kendinizi bir şarkı yazarı kadar şarkıcı olarak da gördünüz mü hep?

Bir çocuk gibi söylerdim. Babam güzel şarkı söyleyebildiği için herkes benim de şarkı söylemeye yetenekli olduğumu düşünüyordu. Bir defasında bizi ziyarete gelen rahiplere şarkı söylemem için sınıftan seçilmiştim. Bir ara koroda da söyledim ama sesim çok yüksek çıkıyordu. Bu yüzden korodan çıkarıldım. Ve o korkunç müzik derslerinden ben de aldım: bir hafta keman dersi falan. Babam İspanya'ya bayılırdı. Birkaç kere İspanya'ya gitmiştik. 13 yaşındayken babam bana oradan gerçek bir İspanyol gitarı aldı. Gitara çelik teller takıp folk gitar haline getirmeye çalışmıştım. Peter Green'in 'Man of the World' isimli şarkısı onunla öğrendiğim ilk şarkıydı.

Şarkılarınızın çoğu imge ve sözcüklerle dolu, çok hızlı söylenen şarkılar. Şarkılarınıza söz yazarken nerede duracağınıza nasıl karar veriyorsunuz.

'Pump It Up'ın beş mısrasını atmıştım. Diğer şarkılarımdaysa ince bir ayar var. 'Blood and Chocolate' albümümdeki 'Tokyo Storm Warning', klostrofobiyle ilgili bir yolculuk şarkısıydı. Yazmak için farklı yollar vardır. 'Imperial Bedroom'daki şarkılardan çoğu anlamsızdır mesela. 'Beyond Belief' ve 'Man Out Of Time' bir şeyleri kabataslak anlatır. Onları yazarken hayatımda belirsizlikler hâkimdi. Bunlar 'Almost Blue'da olduğu gibi anlamı değiştirilmiş ve saklanmış sözler içeriyorlar. John Lennon vurulduğu gün 'Kid About It' diye bir şarkı yazmıştım. Habere inanmak istememiştim. 'John gitti' gibi sözler içeren bir şarkı da yazmak istemedim. Şarkının çok anlamlı olması için zor algılanan sözlere sahip olması gerekirdi.

Şarkılarınızı yazmak için en uygun nasıl bir gündür?

Bu işi ne zaman yapacağınızı hiç bilemezsiniz. Not defterlerim, kayıt cihazlarım var. Eğer bir restoranda oturuyorsam telefonuna kaydederim. (Kültür Sanat)

-

Radikal, July 7, 2005


Radikal profiles Elvis Costello ahead of his concert with The Imposters, Friday, July 8, 2005, Cemil Topuzlu Open-Air Theatre, Istanbul, Turkey.
A monument to patience: Costello

Elvis Costello will take the stage in the Open Air "I survived the fashion opposed to everything I believe, without collapsing," he says.


English via Google Translate...

ISTANBUL — In 1977, My AIM Is True album started life with the music of the Beatles and Liverpool interest since one of the most important music man Elvis Costello will be on stage in the open air tomorrow at 21.00 for the 12th Harbiye Istanbul Jazz Festival.

Costello's songwriting compares with such giants as Bob Dylan, Van Morrison. Costello, new wave and punk transmits began his career in rock, pop, reggae, soul and jazz genres like unique vocal and musical perception of combines. Keyboards in Steve Hart or Steve Nieve, drummer Pete Thomas and bassist Davey Faragher board from The Imposters team in Istanbul will give a concert of Elvis Costello's famous Rolling Stone magazine an interview with the stretches we do now. Almost all types of pop music, even opera he tried.

Do not feel like you have gone too far?

(Laughing) No, I say would be too cocky? Introduction to do that will not work. I also had the chance to get lucky in the UK so far as I was a well-known artist in the late 1970s. All my songs entered the charts. Commercial success in the United States from 1982 to 1991, drove up. During this period, I took the hit pieces. Walk away from it because I did not want to grow even more. And the plan worked. 'Notting Hill soundtrack 'She'(Charles Aznavour's song was a cover), was a complete hit. I need money to me and I wish I did not do the job offer. Larger firms are able to make with the support of such excesses. And similar types of music with you on your generation artists who do not have the same opportunities. Album contracts can barely do. They do not try to do what I do. Maybe I'd try to make them not sound appealing. 'Almost Blue, to be able to go to Nashville, fond of work to be done and requires curiosity. What I would bring to this job or career that I did not even think for a moment where it would lead. To make Imperial Bedroom with a big orchestra to collaborate with Geoff Emerick — I did not think of what it would cost. In 1982, to give a concert at the Royal Albert Hall in London with the Royal Philharmonic Orchestra, I agree. To me, you want this much money for orchestra £60k, 'they said. I, too, orchestra £80k how much? ' I asked. I did not know what to do. It was like buying carrots from the market. Moving your instincts as a human? I'm very instinctive moving, but I also see forward. I'm a very patient person. Maybe you have faith in his own immortality incongruous about. Ephemeral streams, against the thing I believe I can survive without collapsing. Throughout the 1980s I patiently waited and eventually it creeps types stupid hair styles and 'synthesizer also took away. Fans most of the new album, like your're like, you first albums is better than he can. No song of nostalgia whether he will not tell. Perhaps you can experience the 'non-nostalgic' person. I'm not interested in the next generation as well. Once your name has been deleted from the world of music it has been deleted!

A legacy you leave behind you. Are you not interested in that?

No. I'm dependents, if a person leave behind my care, but I need to make money. Fame heritage house if I do not care. Anyhow, I will not be here then.

If you are not interested in the next generation, for whom are you doing these albums? Especially the 'Il Sogno and' The Delivery Man '... as different albums to anyone who will listen.

When I was younger I did not just listen to rock. When I was in love with a girl, I remember listening to The Supremes and The Temptations, for example. But I also like David Ackles. He had a mature sound. Percy Mayfield and Kurt Weill had this voice. Rock and roll had just begun when I was born. But 1954 is not based on my music-related dreams. My Aim Is True is my favorite was the first album of Randy Newman album.

Did you always see yourself as a singer songwriter?

I'd say as a child. My dad can sing pretty well so everyone in my thought I was capable of singing. Priests came to visit us at a time and I was chosen for singing class. Said in an intermediate choir came out, but my voice is so high. That's why I was removed from the choir. And of course I got that horrible music: violin lessons a week or so. My father loved Spain. We went to Spain a few times. 13 years old, my father took me there a true Spanish guitar. Guitar folk guitar with steel wires plugging tried to make. Peter Green's 'Man of the World' was the first song that I learned with him.

Most of your songs are filled with images and words, songs are sung very quickly. When writing your songs mentioned how do you decide whether to where you stand.

'Pump It Up has five verses. Other songs has a fine adjustment. 'Blood and Chocolate' on my album 'Tokyo Storm Warning', a journey was a song about claustrophobia. There are different ways to write. 'Many of the songs on Imperial Bedroom are meaningless, for example. 'Beyond Belief' and 'Man Out of Time' tells something sketchy. Uncertainty prevailed when writing them in my life. These 'Almost Blue, as in the meaning contains the lyrics are changed and stored. John Lennon was shot days' Kid About It, "he wrote a song. I did not want to believe the news. 'John went like' I want to write songs containing lyrics.

You have to be very meaningful song with the lyrics should have been detected. songs is how the day most convenient to write?

You have no idea what to do when this job. My notebook, my recorder there. Save to phone you if I'm sitting in a restaurant. (Arts & Culture)

-Back to top

External links