Radikal, July 9, 2005

From The Elvis Costello Wiki
Jump to: navigation, search
- Bibliography -
1975767778798081
8283848586878889
9091929394959697
9899000102030405
0607080910111213
1415161718 19 20 21


Radikal

Newspapers
-

Hareketli caz akşamları

Punk-rock'ın efsane isimlerinden Elvis Costello dün gece Harbiye Açıkhava'da unutulmaz bir konser verdi.

David Sanborn Harbiye Açıkhava'yı dolduramadı ama konser şahaneydi. Sepetçiler Kasrı'nda salsa, Babylon'da ise 'Maffy' rüzgârı esiyordu


İSTANBUL - 12. İstanbul Caz Festivali'nin Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ayağının açılışını önceki akşam pop ve caz müziğin en çok aranılan müzisyenlerinden, 'eşlikçileri'nden biri alto saksofoncu David Sanborn'la, onun, basta Christian McBride, vurmalılarda Don Alias, davulda Terri-Lynne Carrington ile tuşlularda Gil Goldstein gibi yıldızlardan kurulu ekibi yaptı. Caz Festivali kapsamında bu yılki ilk konserinde Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun girişi o bildik tanıdık görüntüsünden biraz uzaktaydı (köfteciler, mısırcılar vs. tektük idi). Konser mekânının da tıklım tıklım olduğu söylenemez ama çalanlar da dinleyenler de hayli memnundu. Özellikle de 1990'lı yıllarda genç yaşında birçok kişinin favori basçıları arasına giren McBride ve cazın ilk kadın davulcularından Carrington'ın performansı takdire şayandı. David Sanborn ve ekibi Harbiye Açıkhava'daki performansını yarıladığı sırada festivalin Sarayburnu'ndaki yeni mekânı Sepetçiler Kasrı'nda bir başka konser başlıyordu. İzleyiciler deniz kıyısında minderlerle sahne arasında salınıp şaraplarını yudumlarken sahnede Paris Salsa All Stars vardı. Her Latin/salsa konserinde olduğu gibi sahne önü kitlesi hazırdı. Yine de bu yılki 'dans okulu talebelerinin yıl sonu müsameresi' ortamı geçen yılları arattı. Paris Salsa All Stars konseri devam ederken Babylon'da sahnede usta bir isim, Türkiye'den çıkmış en önemli caz müzisyenlerinden Muvaffak 'Maffy' Falay ve ekibi vardı. Maffy usta konserinde cazın başka ustalarına; kendisine cazı sevdiren Charlie Parker ve Dizzie Gillespie'ye, onların parçalarını yorumlayarak saygılarını sundu. Harbiye Açıkhava'da dün ise festivalin ilk 'ağır topu' sahnedeydi: 'Türler cambazı' diye anılsa da özünde punk-rock'ın efsanelerinden Elvis Costello ve eki-bi The Imposters unutulmaz bir gece yaşattı. (Kültür Sanat)

-

Radikal, July 9, 2005


Radikal reviews Elvis Costello and The Imposters in Istanbul.

Images

2005-07-09 Radikal.gif
Credit to Muhsin Akgün


Translation from Turkish via Google Translate:

Moving jazz evenings

Punk-rock legend Elvis Costello gave an unforgettable concert last night in the Open Air


David Sanborn fill Harbiye Open-Air concert could not help but fabulous. In Sepetçiler Mansion salsa, while in Babylon 'Maffy' wind was blowing


ISTANBUL - 12 Istanbul Jazz Festival Harbiye Open Air Theatre foot opening of the previous evening, pop and jazz music's most popular musicians, 'eşlikçileri one of the alto saxophonist David Sanborn, he, bassist Christian McBride, percussionist Don Alias, drummer Terri-Lynne Carrington with the key in the Gil Goldstein as the team made ​​up of stars. Jazz Festival concert this year's first entry in the Harbiye Open Air Theatre, it was a bit far from the familiar image of the familiar (for meatball, etc. mısırcı. tektük was). Concert venue, but also be said to be overcrowded plays were also quite happy with those who listen. Especially in the 1990s a young age many people's favorite bassist, entering between McBride and jazz's first female drummers Carrington's performance was admirable.

David Sanborn and his team Harbiye Open-Air on the performance halfway while the festival's Seraglio new location in the Basketmakers' Kiosk another in concert began. Viewers are released from the scene at the beach with cushions while sipping wine scene in Paris Salsa All Stars had. Every Latin / salsa concert in front of the stage as in the audience was ready. Nevertheless, this year's 'dance school students end of the year recitation of the' environment last year, research was.

Paris Salsa All Stars concert while still in Babylon stage a master name, come out of Turkey's most important jazz musicians Muvaffak 'Maffy' Falay and his team had. Maffy master concert of jazz, other masters; her jazz endearing Charlie Parker and Dizzie Gillespie, their parts by interpreting their respects offered.

Harbiye Open-Air yesterday at the festival's first 'heavy ball' at the scene: 'Species walker' he is branded essence of punk-rock ' addition of the legendary Elvis Costello and The Imposters was a memorable night. (Arts & Culture)

-

|}Back to top

External links