Radikal, October 6, 2013

From The Elvis Costello Wiki
Jump to: navigation, search
... Bibliography ...
7576777879808182
8384858687888990
9192939495969798
9900010203040506
0708091011121314
1516171819202122


Radikal

Asian publications
  • China      Hong Kong
  • Indonesia      Israel
  • Japan      Macau
  • Malaysia      Singapore
  • South Korea      Taiwan
  • Thailand      Turkey
  • United Arab Emirates

Turkey publications

-

Karnı tok sırtı pek fiyakası yerinde

Thatcher yıllarının saldırgan neoliberalizmine karşı kamu vicdanının şiirsel sesi Elvis Costello, bu kez yüksek doz Afro-Amerikan aşısıyla aynı cephede mücadelesini sürdürüyor.

  

translate

Piyangoda büyük ikramiyenin tam bilettense, iki yarım bilete çıkması her zaman daha iyidir. ‘Wise Up Ghost’ da biraz öyle. Ne tam bir Elvis Costello albümü ne de tam bir Roots. Ama karnı tok, sırtı pek, fiyakası yerinde, tastamam bir albüm.

Costello zaten kaçın kurası. Peki ya The Roots? Costello gibi bir şarkı yazarlığı kürsüsü ordinaryüsüyle takılmak için kırk fırın ekmek yemiş bir grup. Onlar hiphop cemaatinin âkil adamları. Hiphop’un kanlı canlı çalıp söyleyen en hakiki orkestrası. Yirmi yılda ondan fazla albüm çıkaran, Erykah Badu, John Legend çapında isimlerle işbirliğine giden, gırgırı şamatayı da ciddiyetli bir iş belleyen emsalsiz adamlar. En son bu yaz, kendilerine Black Simon & Garfunkel adını takarak Daft Punk’ın ‘Get Lucky’sinin folk parodisini yaptılar. İnternette var, seyretmeyen kalmasın.

The Roots’la birlikte çalınca bizim Elvis, Black Costello olmadı elbette. Nasıl BB King U2’yla çalınca beyazlamadıysa Elvis de siyahlamadı. Hoş, aslına bakarsanız Costello biraz çikolata renklidir. Daha üçüncü albümü ‘Get Happy!!’de funk, soul ve R&B denizine çivileme dalan o değil miydi? Marvin Gaye’lerin, Curtis Mayfield’lerin yanı sıra hiphop da sever kendisi. Bir vakitler ‘tüm zamanların en iyi 500 albümü’ listesi yapmış, içine Fugees, Beastie Boys, Grandmaster Flash, Salt N Pepa, Eminem plakları da kondurmuştu.

TV’deki Jimmy Fallon’ın şovunda Costello’nun The Roots eşliğinde bambaşka bir ruhla, keskin bir bıçağa tahvil ettiği Springsteen şarkısı ‘Brilliant Disguise’ bu albüm için bir işaret fişeği olmuş. Roots’un davulcusu ve lideri Questlove’la stüdyoda kafa kafaya vererek atik ve tetik ritmlerin, nefeslilerin, tuşluların, yaylıların sonsuz gelgitine kapılmış. İlk başta eski Costello şarkılarını hallaç pamuğu gibi atmakla yola koyulmuşlar. Örneğin ‘Pills & Soap’ ve ‘Satellite’, zamanla ‘Stick Out Your Tongue’ ve ‘Tripwire’a evrilmiş. Derken, açılıştaki ‘Walk Us Uptown’ ve Meksikalı La Marisoul’la düet yaptığı ‘Cinco minutos con vos’ gibi yeni besteler çıkagelmiş. En yavaş baladlarda bile hiphop ve triphop’a özgü kıvraklığı ve elastikiyeti elden bırakmayan, yer yer Steely Dan sedasını hatırlatan evladiyelik şarkılar silsilesi.

İngiltere ’de Thatcher yıllarının saldırgan neoliberalizmine karşı kamu vicdanının şiirsel sesi olan Costello, bu kez yüksek doz Afro-Amerikan aşısıyla, aynı cephede mücadelesini sürdürüyor.

-

Radikal, October 6, 2013


Radikal reviews Wise Up Ghost.Translation from Turkish via Google Translate:

Karni full-back in place so that airs

Thatcher years of the offensive against neoliberalism poetic voice of public conscience, Elvis Costello, this time with a high dose of Afro-American vaccine continues to fight on the same front.


Rather than a full ticket in the lottery jackpot, the two half-tickets are better every time. 'Wise Up the Ghost' is a little. What a complete nor a complete Roots or Elvis Costello album. But bellies full, back many, airs in place, alright album.

Costello already stager. What about The Roots? Costello fame ordinary songwriting like to hang out with a group of forty-oven bread eaten. They hip-hop wise men of the congregation. Hip-hop-blooded creatures steal the most genuine orchestra said. It brings more than twenty years album, Erykah Badu, John Legend to cooperate with worldwide name, earnestly clamour purse a business belle of the unique man. The last summer, wearing their Black Simon & Garfunkel name Daft Punk's' Get Lucky's made ​​parody of the folk. There on the Internet, watching're dating.

Rang with The Roots our Elvis Costello Black, of course not. If the whites of how Elvis also played with BB King U2. Not black. Nice, actually, if you look a little chocolate colored Costello. More third album 'Get Happy!!' The funk, soul and R & B nailing plunging into the sea it was not? Of Marvin Gaye, Curtis Mayfield loves hip-hop, as well as himself. A time for 'all-time top 500 album list of' have done, into the Fugees, Beastie Boys, Grandmaster Flash, Salt N Pepa, Eminem plaques, planted had.

On TV's Jimmy Fallon show The Roots accompanied Costello by a different spirit, sharp that bonds a knife. The Springsteen song 'Brilliant Disguise' was a flare for this album. Roots drummer and leader Questlove waste in the studio giving head and trigger rhythms, reed the key of the spring tide dragged into the infinite. At first, like ripping old Costello songs are on their way to throw. For example, 'Pills & Soap' and 'Satellite' time, 'Stick Out Your Tongue' and 'Tripwire has evolved into. Then, the opening track 'Walk Us Uptown' and his duet with Mexican La Marisoul 'Cinco minutos con vos' show up as new compositions. Most slow ballads even hiphop and trip hop specific agility and elasticity hand, leave places reminiscent of Steely Dan heirloom songs range.

Britain in the Thatcher years the aggressive neo-liberalism, against the public conscience poetic voice that Costello, this time a high dose of Afro-American vaccine, continues to fight on the same front.

-Back to top

External links